نحوه ی شهادت امام موسی کاظم(ع)

 


سالروز شهادت جانسوز هفتمین اختر تابان سپهر امامت حضرت امام موسی کاظم(علیه السلام) تسلیت باد

نام : موسی
کینه : ابواسماعیل ، ابوالحسن وابوابراهیم
القاب : کاظم ، صابر، صالح ، امین و باب الحوائج
نام پدر : امام جعفرصادق(علیه السلام)
نام مادر : حمیده
تاریخ تولد : یک شنبه هفتم صفر سال 128 هجری
مدت امامت : 35 سال
طول عمر : 55 سال
تاریخ شهادت : 25 رجب سال 183 هجری
قاتل : سندی بن شاهک یهودی به دستورهارون الرشید
محل دفن : شهرکاظمین نزدیک بغداد
نحوه شهادت : بوسیله زهر

امام موسی کاظم(ع) در25 رجب سال 183 هجری قمری بوسیله ی سندى بن شاهک  و به دستور هارون الرّشید، سمّى را در غذاى امام موسى کاظم (ع) گذارد و امام(علیه السلام) از آن غذا خورد و اثر آن در بدن مبارکش کارگر افتاد و بیش از سه روز مهلتش نداد.
وقتى امام به شهادت رسید، سندى گروهى از فقها و بزرگان بغداد را بر سر جنازه اش آورد و به ایشان گفت: به او نگاه کنید، آیا در وى اثرى از ضربه شمشیر یا اصابت نیزه میبینید؟گفتند: ما از این آثار چیزى نمیبینیم و از آنها خواست که بر مرگ طبیعى او شهادت دهند و آنها نیز شهادت دادند!

آن گاه جسد شریف آن حضرت را بیرون آورده و آن را بر جسر (پل) بغداد نهادند و دستور داد که ندا دهند: این موسى بن جعفر است که مرده است، نگاه کنید. عابران به او نگاه مى کردند و اثرى از چیزى که نشان دهنده کشتن او باشد، نمى دیدند.
یعقوبى در تاریخش مى گوید:

پس از آن که امام کاظم(علیه السلام) مدّت درازى را در زندان هاى تاریک هارون الرّشید گذراند، به ایشان گفته شد: چطور است که به فلان کس نامه اى بنویسى تا درباره تو با رشید صحبت کند؟


امام فرمود : پدرم به نقل از پدرانش حدیثم کرده: «خداوند به داود(علیه السلام) سفارش کرده که هر گاه بنده اى، به یکى از بندگان من امید بست، همه درهاى آسمان به رویش بسته مى شود و زمین زیر پایش خالى مى گردد.» در مدّت زندان آن حضرت، اقوال مختلفى وجود دارد. آن حضرت، چهار سال یا هفت سال یا ده سال یا به قولى چهارده سال در زندان به سر برده است.

حضرت امام موسى کاظم(ع)، سى و هفت فرزند پسر و دختر از خود به جاى گذارده که والاترینشان پسرانش حضرت على بن موسى الرّضا(علیه السلام)  ومعروفترین دخترانش حضرت فاطمه معصومه(س) مى باشند.

/ 1 نظر / 17 بازدید

بیایید با مجموعه راز آشنا بشیم <=== www.cst.us.pn سلام دوست عزیز آیا تاکنون اسم پکیج راز را شنیده اید؟؟!! راز یک مستند آموزشی قدرت الهام خداوند در موفیقت میباشد سامانه تجاری سیدان یک پکیج آموزشی برای شما آماده کرده « مجموعه ای فراتر از راز » www.cst.us.pn پکیجی ویژه شامل: 50 کتاب بافرمت PDF & MP3 با موضوعات موفیقت,ثروت,بازاریابی و ... کارخانه تولید فکر به سرمایه = ثروت خودمان تبلیغ کننده باشیم چند نرم افزار کسب درآمد به همراه فایل آموزشی نرم افزار تبلیغات بر روی وایبر <=== برای توضیحات بیشتر در مورد پکیج راز به آدرس زیر مراجعه کنید: www.cst.us.pn .