زیارت نامداران غریب

   

اززمانی که متوجه شدم دو شهید نامدار بر بلندی قلعه (قلا) سومار دفن شده اند،حداقل سالی یکبار همراه خانواده به زیارتشان می رویم و برای این نامداران غریب گوش تا گوش چشمانمان  می گرییم.انشاءالله تا زنده هستیم این رویه را ادامه می دهیم.

    دیروز جمعه 7 آذر 1393 همراه با خانواده به مشهد شهداء و منطقه عملیاتی عملیات غرور آفرین مسلم بن عقیل علیه السلام سومار رفتیم.پس از زیارت امام زاده سید علی علیه السلام به زیارت شهدای گمنام!نه!نامداران نامی رفتیم!خود و خانواده به این عزیزان خیلی وابسته شده ایم هرگاه به بارگاه این شهدا که می رویم بی اختیار دلمان می شکند و برای غربتشان عرق شرم از چشمانمان جاری می شود تا شاید به این وسیله به آنها ادای دین کرده باشیم. چه می گویم زبانم لال،قلمم بشکند،چه ادای دینی؟!! برای دل بی قرارمان گریستیم.

     به یاد شب های عملیات های مختلف افتادم و برای خودم گریستم که با نهایت شرم ساری بر مزار دو شهید نوزده و بیست ساله ایستاده ام و عمر را از نیم قرن گذر داده ام هنوز زنده ام.                                                                                                 بعد ازاین عزیزان و هزاران عزیز دیگر که با اقتدا به "سیدوسالارشهیدان(ع)" خط سرخ شهادت را با موفقیت و سر بلندی طی کرده اند.حسرت شهادت بر دل بیقرارم مانده است.بعد از قرائت حمد و سوره زیارت عاشورا را به اتفاق خانواده قرائت کردیم.چند قطعه عکس به یادگار از مزار این "نام داران قریب" انداختیم و به راه افتادیم تا در بقعه مبارک امام زاده سید علی علیه السلام نماز ظهر و عصر بخوانیم،هنوز چند قدمی دور نشدیم دوباره برگشتیم و حوائج دنیوی و اخرویمان را از این عزیزان خواستیم.

   آن قدر خاک مزارشان دامن گیر و غریبانه است که هر آشنای صاحب دلی بر آنجا گذر کند به این سادگی نمی توادند از آنها دل بکند و آنها را تنها جابگذارد.روحشان شاد و یادشان برای همیشه تاریخ جاودانه باد.

    • امسال مزار این شهداء نسبت به پارسال رنگ و روی تازه ای پیدا کرده بودند زیرا یادمانی برای آنها ساخته شده بود.ضمن تقدیر و تشکر بی پایان از دست اندرکاران پشنهادات ذیل جهت ادای احترام بیشترارائه می گردد.امید آن مفید فایده واقع شوند

  پیشنهادات برای متولیان:

1.در سنگ مزار جدید شهدا مشخصات کامل از قبیل:محل و تاریخ شهادت ، تاریخ تفحص و دفن و سن آنها که بر روی سنگ های قبلی بود حک شود.

2.برای رفاه حال زائران مجموعه ای اقامتی از قبیل نمازخانه،وضوخانه،واحداقامتی و سرویس های بهداشتی احداث شود.

3.با توجه به اینکه منطقه گرمسیر است اطراف محوطه درختکاری شود.

4.جاده منتهی به مزار شهدا و محوطه آن آسفالت شود.

/ 2 نظر / 16 بازدید
فرید

بیخودی پرسه زدیم، صبحمان شب بشود. بیخودی حرص زدیم، سهممان کم نشود. ما خدا را با خود سر دعوا بردیم و قسمها خوردیم. ما بهم بد کردیم، ما بهم بد گفتیم. ما حقیقتها را زیر پا له کردیم و چقدر حظ بردیم که زرنگی کردیم. روی هر حادثه ای حرفی از پول زدیم، از شما میپرسم، ما که را گول زدیم؟

محمد حیدری

با سلام مطلب زیبای شما در پایگاه اطلاع رسانی جویزر (قسمت وبلاگستان سمت راست سایت) منتشر گردید . اجر شما با شهدا - محمد حیدری